Czym jest łapacz snów?

Jeśli chcesz, aby Twoja sypialnia była sanktuarium dla marzeń, przyciągała dobre pomysły i odpędzała koszmary, mamy właśnie coś dla Ciebie. Wyjaśniamy, dlaczego umieszczenie łapacza snów w sypialni może być świetnym pomysłem.

Czym to jest łapacz snów?

Łapacz snów, to starożytny amulet, używany w medycynie szamańskiej. Jego początki sięgają starożytnych rdzennych ludów Ameryki, a konkretnie starożytnego ludu Ojibwa, choć z czasem rozprzestrzenił się on w całej Ameryce.

Łapacze snów służyły do utrzymywania z dala od nas złych energii, które zostają uwięzione przez siatkę i wydostają się przez centralny otwór. Te złe wibracje umierają wraz z pierwszymi promieniami porannego słońca. Uważa się, że dobre pomysły, pozytywne myśli i dobre marzenia zostają z nami.

Łapacz snów składa się z wierzbowego pierścienia, który może mieć różne rozmiary i reprezentuje koło życia. Wewnątrz tej obręczy sieć lub siatka jest utkana z nici, które reprezentują nasze marzenia. W centrum sieci znajduje się pustka, która symbolizuje wielką tajemnicę snów. Szamani ozdabiali je piórami reprezentującymi energię i kolorowymi koralikami, często wykonanymi z nasion lub małych perforowanych kamieni.

Jaka jest legenda o łapaczu snów?

W języku Ojibwa łapacz snów był nazywany asabikeshiinh, co oznacza pająk, ze względu na układ jego sznurków i nici oraz ze względu na legendę stojącą za tym amuletem.

Ojibwa wierzyli w boginię Asibikaashi, kobietę pająka, która czuwała nad snami dzieci plemienia. Wierzono, że ta kobieta pająk tka delikatną pajęczynę nad łóżkiem i łóżeczkami śpiących dzieci, aby złapać wszystkie ich złe sny i pozwolić im odpocząć w nocy.

Plemię Ojibwa wierzyło, że wszystkie sny przechodziły przez sieć: te dobre prześlizgnęły się przez pióra, a te złe zostały złapane i zginęły, gdy poczuły pierwszy promień światła dziennego.

Kiedy plemię Ojibwa rozproszyło się po Ameryce Północnej, babcie i matki plemienia potrzebowały przedmiotu, amuletu, który opiekowałby się dziećmi tak, jak robiła to pajęcza bogini. Zaczęli wyplatać łapacze snów, które umieszczali na łóżkach i łóżeczkach najmłodszych członków plemienia, aby odpędzić koszmary i złe myśli, i w ten sposób filtrować sny, aby mogli odpocząć. Obecnie łapacz snów jest bardzo popularnym akcesorium w stylu aranżacji wnętrz boho.