Jakie kwiaty na pogrzeb?

Chyba każdy wolałby uniknąć konieczności brania udziału w uroczystości pogrzebowej, ale czasem po prostu trzeba zagryźć zęby i udać się do kościoła, a później na cmentarz, by po raz ostatni pożegnać bliskiego. Druga taka okazja już nigdy więcej się nie powtórzy. Pogrzeb jest organizowany tylko ten jeden raz, dlatego staje się ostatnią szansą na zobaczenie bliskiej osoby i powiedzenie jej kilku ważnych słów. Symbolem tego ostatniego pożegnania zawsze będą natomiast kwiaty. Tylko które z nich warto rzeczywiście wybrać na pogrzeb, by nie popełnić żadnego faux pas i by intencje przyświecające zakupowi zostały prawidłowo zrozumiane?

Czy są zasady co do kwiatów na pogrzeb?

Teoretycznie nie ma jakichś wyszczególnionych sztywnych zasad co do tego, jakie kwiaty mogą być kupowane na pogrzeb, a jakie już nie. Jednakże m.in. według redaktorów portalu https://www.aliens.pl/ istnieją zasady niepisane, które ułatwiają wybór. Mówią one m.in. o odpowiedniej formie kwiatów. W zależności od tego, przez kogo kwiaty na pogrzeb są kupowane, czyli jaka relacja łączyła tę osobę ze zmarłym, powinny mieć one inny rozmiar i inną postać. Okazałe wieńce pogrzebowe przeważnie są wybierane przez najbliższą rodzinę albo też większe grupy osób, czyli np. paczkę najbliższych przyjaciół bądź reprezentację z pracy. Wplata się w nie długie wstęgi, na których umieszcza się odpowiednie określenia (np. „ostatnie pożegnanie”), zwykle też zaznaczając na nich, od kogo dany bukiet pochodzi.

Nieco mniej pompatyczne będą standardowe wiązanki, na które zwykle decyduje się dalsza rodzina, pojedynczy koledzy z pracy oraz różni inni znajomi. Złożone z kilku albo maksymalnie kilkunastu wybranych kwiatków również mogą zostać udekorowane taśmą z dowolnie wybraną dedykacją lub jakąś klasyczną sentencją. Jeżeli natomiast nawet takie kwiaty na pogrzeb okazują się zbyt przesadzone, co zdarza się w sytuacji, gdy idzie się na pogrzeb kogoś, kogo np. znało się tylko z widzenia, zawsze można zdecydować się na zakup pojedynczego kwiatka, chociażby klasycznej róży przewiązanej elegancką czarną wstęgą.