Łysienie to jeden z problemów, który najbardziej martwi mężczyzn. Czynniki odpowiedzialne za to łysienie to z jednej strony dziedziczność, a z drugiej działanie androgenów na mieszki włosowe. Fakt, że w zdecydowanej większości przypadków jest ono dziedziczne, powoduje, że wiele młodych osób mających łysych rodziców czuje się przytłoczonych na myśl o wyłysieniu. Przez to czują się mniej pewni siebie i obniża się ich jakość życia. Dobrą wiadomością jest to, że w dzisiejszych czasach problem ten ma swoje rozwiązanie (prawie zawsze), dzięki przeszczepom włosów, zabiegowi, który w Polsce stale się rozwija. Powody? Zasadniczo dla estetyki i zdrowia psychicznego, ponieważ wielu mężczyzn czuje się niepewnie z powodu braku włosów, cofniętej linii włosów lub korony.
Jednak przed poddaniem się przeszczepowi włosów warto wiedzieć, na czym on polega, jakie problemy mogą się pojawić i jak będzie wyglądał efekt końcowy. Jest to ważne, ponieważ nie wszystkie kliniki są takie same, nie korzystają z tej samej technologii, ani nie gwarantują, jaki będzie efekt końcowy. Pamiętanie o tym pomaga w podjęciu ostatecznej decyzji.
Pierwszym krokiem jest poznanie typu łysienia, ponieważ nie wszyscy są kandydatami do przeszczepu. Osoby, które straciły włosy na przykład z powodu immunosupresji lub rozproszonego łysienia, nie mogą poddać się przeszczepowi włosów.
Kiedy zalecany jest przeszczep włosów?
Najlepszymi kandydatami do przeszczepu włosów są ci, u których łysienie się ustabilizowało, niezależnie od wieku.. Bardzo ważne jest również, aby jakość włosów w obszarze dawczym była dobra, a ilość jednostek mieszkowych wystarczająca. Jeśli włosy z tyłu i po bokach głowy nie są odpowiednie (mają małą objętość, są cienkie lub słabe) możliwe, że trzeba będzie ocenić inne rozwiązania łysienia niż przeszczep, np. trikopigmentację.
Ogólnie rzecz biorąc, przeszczep włosów jest najlepszym rozwiązaniem w przypadkach łysienia androgenowego. Sprawdza się również w łysieniu bliznowaciejącym, zważywszy, że uzyskana gęstość jest zwykle mniejsza i że trzeba zachować czujność w przypadku ogniska zapalnego łysienia, aby zapobiec wypadaniu przeszczepionych włosów. W przypadku łysienia plackowatego przeszczepy są generalnie przeciwwskazane, ponieważ mają podłoże autoimmunologiczne.
Więcej artykułów o zdrowiu, lifestyle i dobrym samopoczuciu znajdziesz w https://www.cytuj.pl