Orchówek

Orchówek. Z wizytą w Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia

Niewielki Orchówek, dawniej będący samodzielną miejscowością, a dziś częścią Włodawy, może się pochwalić ciekawym obiektem sakralnym. To Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia, któremu w trakcie wycieczki po wschodniej części Polski z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Malownicze widoki na dolinę Bugu, ciekawa historia oraz piękne dzieła sztuki – oto atrakcje, dzięki którym każdy z nas będzie mógł tu spędzić czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Wiadomo, że parafia w tym miejscu istniała już w początkach XVI wieku. Obecna świątynia jest, której patronuje św. Jan Jałmużnik, jest trzecią z kolei świątynią stojącą w tym miejscu. Powstał on pod koniec XVIII wieku, a w jego wnętrzu miejsce najważniejsze zajmuje otoczony bardzo silnym kultem obraz Matki Bożej Pocieszenia. Obraz ten został umieszczony w ołtarzu głównym. Co warto wiedzieć na jego temat? Niestety, nie wiemy, kto jest autorem tego obrazu, nie znana jest też dokładna data jego powstania.

Wiadomo tylko, że to cenne dzieło sztuki sakralnej powstało na przełomie XVI i XVII stulecia. Do Orchówka obraz ten trafił w 1610 roku dzięki Augustianom, którzy w owym czasie sprawowali pieczę nad tutejszym kościołem. Już w drugiej połowie XVII wieku obraz Matki Bożej Pocieszycielki zaczął się cieszyć silnym kultem wśród miejscowej ludności, a jego sława z czasem stawała się coraz większa.

Gdy w latach 60-tych XIX wieku zlikwidowany został klasztor augustiański w Orchówku, obraz na kilka dekad opuścił miejscową świątynię. Przez pewien czas znajdował się w Lublinie, później trafił do Włodawy. Mieszkańcom Orchówka cudowny wizerunek Matki Bożej udało się odzyskać dopiero w 1931 roku, kiedy to obraz wrócił na swoje pierwotne miejsce. Od tego czasu cieszy się jeszcze większym kultem i sławą, dzięki czemu do niewielkiego Orchówka tak chętnie zaglądają wierni z okolicznych miejscowości oraz turyści, pragnący lepiej poznać sanktuaria wschodniej Polski.

Do dziś Orchówek to ważny cel pielgrzymek, a dumą tutejszego sanktuarium wciąż pozostaje obraz Matki Bożej Pocieszenia. W 1990 roku został on uroczyście koronowany papieskimi koronami, dzięki czemu popularność Orchówka wśród wiernych dodatkowo się zwiększyła. Miejsce to, ze względu na piękne otoczenie, jest też bardzo popularne wśród turystów, którzy wolny czas spędzają w rejonie Włodawy i chcą się nacieszyć pięknem nadbużańskich krajobrazów.

Skuś się również na zwiedzenie innego zabytku sakralnego, jakim jest Kościół Pokoju w Świdnicy na www.wklobucku.pl.