Skarby drewnianej architektury. Kościół w Kolanowicach

Drewniana architektura zadziwia swym pięknem. Drewniane kościółki, cenne zabytki ludowej architektury, to wdzięczny temat każdej wycieczki. Dla tych turystów, którzy postanowili odkryć piękno województwa opolskiego, miejscem wyjątkowo atrakcyjnym mogą się okazać Kolanowice. Tutejszy kościół św. Barbary to wspaniały zabytek, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Co warto wiedzieć na temat architektury kościóła w Kolanowicach?

Ciekawa jest przede wszystkim historia związana z budową kościoła. Pierwotnie mieścił się on w Opolu, w pobliżu klasztoru franciszkańskiego. Gdy w stolicy województwa powstał nowy kościół, stary został wystawiony na sprzedaż. W ten oto sposób w początkach XIX wieku drewniana świątynia stała się własnością mieszkańców wsi Kolanowice.
Kościół św. Barbary to ciekawy zabytek drewnianej architektury sakralnej. Wzniesiony w konstrukcji zrębowej, orientowany, przyciąga uwagę smukłą wieżyczką oraz wysokim dachem siodłowym.

Interesuje Cię architektura obiektów sakralnych? Poznaj Kalwarię Zebrzydowską i dowiesz się o niej więcej!

Wycieczka po Opolszczyźnie

W czasie wycieczki po tej części Opolszczyzny, z pewnością warto zajrzeć do jego wnętrza. Na zwiedzających czekają tu ciekawe ołtarze utrzymane w stylu barokowym, które powstały w XVII i XVIII wieku. Z tego samego okresu pochodzą ciekawe ławy kolatorskie oraz ciekawe obrazy. Tym najważniejszym jest obraz św. Barbary – patronki kościoła, umieszczony w głównym ołtarzu w otoczeniu rzeźb św. Franciszka i Antoniego.

Same Kolanowice to jedna z ciekawszych wsi nad Małą Panwią. Położenie w pobliżu Opola oraz Jeziora Turawskiego sprawia, że wycieczki chętnie zaglądają na jej teren. Wspaniała przyroda, cenne zabytki i historia sięgająca XIII wieku czynią z niej miejscowość wyjątkowo atrakcyjną dla turystów.