Krzycząc na nasze dzieci generujemy u nich m.in. strach, smutek, złość, niską samoocenę i niepewność, samotność, lęki, zły przykład, stres, złość, agresję itp. I choć może Ci się wydawać, że na Ciebie krzyczano i nic z tych rzeczy Ci się nie przytrafiło, to nie znaczy, że Twoje dziecko nie rozwinie złych zachowań.
Krzyk pozostawia swój ślad w osobowości dzieci i powinniśmy go unikać w edukacji naszych dzieci. Nie jest to łatwe, będzie wymagało wysiłku, ale bez wątpienia jest to zmiana na lepsze. Co można zmienić, aby to osiągnąć?
Empatia: naucz się stawiać siebie w sytuacji swoich dzieci
Empatia jest najważniejsza we wszystkich relacjach z drugim człowiekiem, bez empatii nie może być prawdziwej relacji. Jeśli nie będziemy mieli empatycznego nastawienie do naszych dzieci, nigdy nie będziemy w stanie ich zrozumieć, a co za tym idzie, nie będziemy wiedzieć, czego naprawdę potrzebują i dlaczego zachowują się w taki czy inny sposób.
Nauka empatii pomoże Ci nie dać się ponieść złości, odetchnąć, zastanowić się i zrozumieć, że dzieci są dziećmi i choć nie możemy dać im tego, o co proszą, to rozumiemy je i wspieramy emocjonalnie.
Dawaj dobry przykład dzieciom
Poprzez dawanie przykładu możemy nauczyć je, aby nie krzyczały, aby dobrze traktowały ludzi nawet w najbardziej napiętych momentach, aby zdrowo się odżywiały, aby myły zęby, aby wspierały osoby, które kochamy, aby szanowały wszystkich i wszystko itd. Nigdy nie rób swoim dzieciom tego, czego nie chciałbyś, aby one robiły tobie, bo wtedy właśnie taki przykład dajesz. I choć jesteśmy ludźmi, są granice, których nigdy nie należy przekraczać i w ten sposób uczymy naszych synów i córki, by ich nie przekraczali.
Poznaj swoje emocje
Poznaj i rozpoznaj swoje emocje i zarządzaj nimi zanim będzie za późno. Ludzie są istotami emocjonalnymi, jesteśmy zależni od naszych emocji w każdym działaniu, które podejmujemy i w każdej sytuacji, w której żyjemy. Dlatego musimy być zawsze świadomi tego, co czujemy.
Na przykład, zrozumienie tego, co czujemy, gdy nasza trzyletnia córka uderza kuzynkę na zjeździe rodzinnym, jest bardzo ważne, aby prawidłowo zarządzać sytuacją. Być może myślisz: „Jestem zła, że ona to robi, to sprawia, że „tracę twarz” i źle wychowuje dziecko”. Jeśli pozwolisz, by ta myśl tobą kierowała, skończysz krzycząc ze złością. W https://www.niuanse.pl dowiesz się więcej o poznawaniu swoich emocji i pozytywnym nastawieniu do życia.