Archimedes z Syrakuz – odkrycia matematyczne i dokonania naukowe

Archimedes przyszedł na świat około 287 roku p. n.e. Był greckim inżynierem, fizykiem, astronomem i matematykiem. Uważany jest za najważniejszą postać w antycznym świecie naukowym i jeden z najjaśniejszych umysłów w historii.

Tego nie wiedziałeś o Archimedesie z Syrakuz

Jego inteligencja oraz osiągnięcia czynią go równym takim znakomitościom jak: Newton, Gauss czy von Neumann. Niezliczone są również jego dokonania w innych naukach. Jako inżynier i fizyk stworzył pompę śrubową (nazwaną później śrubą Archimedesa), lustra paraboliczne oraz liczne urządzenia zawierające układy dźwigni. Być może najbardziej uniwersalnym jego odkryciem było to, którego dokonał w hydrostatyce, zwane prawem Archimedesa lub prawem wyporu.

Archimedes – podstawowe informacje

Obraz Archimedesa wychodzącego z wanny i wołającego „Eureka!” („Znalazłem!”) stał się już ikoną odkrywcy intelektualnych światów. A więc liczne są także jego odkrycia matematyczne. Poza przybliżaniem liczby π Archimedes zajmował się obliczaniem obwodów, pól, objętości lub środków ciężkości wielu figur i brył geometrycznych (kul, walców, paraboli czy spirali), badał równania diofantyczne, przybliżył pojęcie i metody obliczania wielkich liczb. Zmarł w 212 roku p. n.e. w trakcie oblężenia Syrakuz bronionych przed Rzymianami między innymi wymyślonych przez niego maszyn. Według relacji Plutarcha, Archimedes, obserwując swoje szkice wyrysowane na piasku, powiedział zbliżającemu się rzymskiemu żołnierzowi: „Nie dotykaj moich rysunków!”. Bardzo to zezłościło tego żołnierza, który zabił Archimedesa jednym ciosem miecza.

Plutarch powiedział dalej, że czyn ten nie spodobał się rzymskiemu generałowi, uważającego greckiego mędrca za wielce cenną zdobycz. Warto dodać, że na grobie uczonego wyryto kulę wpisaną w walec oraz wzór określający stosunek ich objętości i pól powierzchni, zgodnie z odkryciem dokonanym przez samego Archimedesa.

Więcej artykułów o nauce i edukacji znajdziesz w serwisie kulturalny.pl.